ŽIADANKY   CENNÍKY      KALENDÁR   KONTAKTY

Extáza / MDMA / moč

Extáza / 3,4-metyléndioxymetamfetamín / MDMA orientačný dôkaz v moči

MDMA je N-metylovým analógom MDA (metyléndioxyamfetamín) s podobnými vlastnosťami ako meskalín (halucinogén) a amfetamíny (stimulanty).

Amfetamíny patria z farmakologického hľadiska medzi psychostimulanciá. Po užití vedú k rýchlemu fyzickému a psychickému povzbudeniu, k pocitom extrapotencie k duševným aj fyzickým výkonom. K fyzickým prejavom akútneho ovplyvnenia drogou patrí nekľud, zvýšená frekvencia srdca, sucho v ústach, pocity búšenia srdca. Opakované expozície amfetamínmi vedú k stavom úplnej vyprahnutosti, nedostatku vôľového uvažovania a konania, nesústredenosti, neadekvátneho správania. Extáza je syntetická ilegálna droga, ktorá sa distribuuje v tabletkách, želatínových kapsulách, príp. v ampulkách, skladačkách. Účinného analógu býva od 50 mg do 180 mg. Užíva sa ústne (ako tabletka), niekedy sa šnupe. Účinok sa dostavuje po 20 až 60 minútach a pterváva 2-5 hodín /podľa účinnej látky/.

Toto vyšetrenie má skríningový charakter, je rýchle a citlivé, stanoví MDMA a jeho metabolity v ľudskom moči v koncentrácii nad 500 ng/ml 4 dni po požití.

Metóda stanovenia je založená na princípe munochromatografickej analýzy. Využíva kombináciu konjugátu (monoklonálna protilátka – farbivo) a polyklonálnej protilátky naviazanej na pevnú fázu na identifikáciu MDMA v testovanej vzorke. Vzorka vzlína po membráne, pričom droga, ak je prítomná vo vzorke reaguje s konjugátom za vzniku komplexu antigén - protilátka.

 

« naspäť   
Nájdi na stránke
Vyhľadávanie
Online výsledky

Medy.sk na Facebooku Napíšte nám Lekársky blog Lekársky blog