ŽIADANKY   CENNÍKY      KALENDÁR   KONTAKTY

Akútna hepatitída / profil

Akútna hepatitída profil je súbor sérologických vyšetrení vhodných pri diagnostike a diferenciálnej diagnostike akútnej hepatitídy.

Vírusová hepatitída A ( HAV )

IgM protilátky proti HAV   je možné diagnostikovať v neskorej fáze akútnej infekcie pričom sa súčasne vyskytujú aj prvé klinické príznaky infekcie ( 3  - 7  týždeň po infekcii). Protilátky triedy IgM sa dajú ešte detegovať 3 - 6 mesiacov. IgG protilátky proti HAV sa objavia po skončení akútnej fázy infekcie a pretrvávajú celoživotne.

Vírusová hepatitída B ( HBV )

Pri primárnej infekcii sú anti-HBc IgM protilátky jedným z prvých markerov vírusovej hepatitídy B, ktoré sa objavujú v sére pacientov spoločne alebo ľahko oneskorené za HBsAg, vírusovým povrchovým antigénom. HBeAg je produktom génu pre-C/C, bol nájdený v hepatocytoch počas proliferácie vírusu hepatitídy B. Po proteolytickom štiepení je HBe vylučovaný v podobe voľných proteínov, mimo vírusové častice do séra. Prítomnosť HBeAg signalizuje aktívnu vírusovú replikáciu a vo vzorke séra indikuje infekčný stav. HBeAg sa objavuje v rannom štádiu infekcie hepatitídou B a jeho pretrvávanie ( dlhšie ako mesiac) je známkou zvýšeného rizika patologického stavu pečene spôsobeného replikáciou vírusu. HBsAg  je povrchový antigén vírusu hepatitídy B, tvorí obal HBV a jeho prítomnosť v krvi znamená práve prebiehajúcu vírusovú hepatitídu B a aktívnu replikáciu vírusu.

 Vírusová hepatitída C - reaktívne výsledky získané skríningovým vyšetrením protilátok proti vírusu hepatitídy C sa konfirmujú PCR testom.

 

« naspäť   
Nájdi na stránke
Vyhľadávanie
Online výsledky

Medy.sk na Facebooku Napíšte nám Lekársky blog Lekársky blog