ŽIADANKY   CENNÍKY      KALENDÁR   KONTAKTY

PRÍBEH ZVANÝ MIKROSKOP

Úplne začiatky snahy ľudstva vidieť neviditeľné siahajú do hlbokej histórie. Avšak za skutočného vynálezcu optického prístroja nazvaného MIKROSKOP sa považuje Hans Janssen a jeho syn Zachariáš. Títo Holanďania už okolo roku 1590 zostrojili prvý funkčný optický mikroskop. Na jeho zdokonaľovaní sa podieľali takí významní učenci ako bol Galileo Galilei.

 

24.októbra si pripomenieme narodenie holandského prírodovedca Antonia van Leewenhoeka, ktorý svojím jednoduchým optickým mikroskopom posunul jeho príbeh ďalej. Ku Carlovi Zeissovi, ktorý začal v roku 1847 jeho výrobu. Pomohli mu pri tom Ernst Abbe a Otto Schott. Vytvorili spolu generáciu mikroskopom s rozlíšením, ktoré sa používa dodnes.

 

Hranicu mikroskopického rozlíšenia posunuli významne laureáti Nobelovej ceny za chémiu v roku 2014: Eric Betzig (USA), Stefan W. Hell (Nemecko) a William E. Moerner (USA).

 

Ich dielom je mikroskop budúcnosti, pomocou ktorého spojili chémiu s biológiou - fluorescenčný mikroskop s vysokým rozlíšením – nanoskop, ktorý lepšie rozlišuje pod hranicou 0,2 mikrometrov. Môžeme ním sledovať delenie buniek, pomáha pri odkrývaní závažných degeneratívnych ochorení ako sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

 

Tu zatiaľ končí aj príbeh prístroja, bez ktorého by laboratórna medicína nemohla fungovať. A je ním optický mikroskop. Pekne to vyjadril Sven Lidin: „ Mikroskopia s vysokým rozlíšením nehovorí iba kde, ale aj kedy a ako. V tom je jej veľkosť.“

 

Na Slovensku zatiaľ tento mikroskop nemáme. Cena od 500 000 do 800 000 EUR bez DPH je pre finančne podvyživenú vedu a zdravotníctvo u nás zásadnou prekážkou.

Nájdi na stránke
Vyhľadávanie
Online výsledky

Medy.sk na Facebooku Napíšte nám Lekársky blog Lekársky blog