ŽIADANKY   CENNÍKY      KALENDÁR   KONTAKTY

PRIPRAV SVOJE DIEŤA

Tvoj detský lekár ti oznámil, že tvojmu dieťaťu je potrebné urobiť odber na laboratórne vyšetrenie.


Ostaň pokojná

Odber krvi Ti možno naháňa strach, ale v prvom rade má strach Tvoje dieťa. Preto sa ukľudni, aby si svojmu dieťaťu pomohla. A potom začni realizovať prípravu dieťatka pred laboratórnym vyšetrením.


Informuj sa včas pred vyšetrením

Zisti v akom čase je možné odber uskutočniť. Pokús sa objednať sa na odber vtedy, keď dieťatko zvyčajne nie je unavené a hladné. V tom čase je mrzuté a nepokojné. Informuj sa ako bude odber prevedený, aby si na to dieťatko vedela pripraviť. Musíš vedieť či pôjde o odber pichnutím do prsta alebo o odber zo žily. Prístupnou formou sa porozprávaj s dieťaťom o tom, ako bude odber krvi prebiehať.


Nacvičuj doma spôsob ako dieťa ukľudníš

Pri odbere krvi je najdôležitejšie, aby bolo dieťa v pokoji a preto skús doma formou hry dieťa pripraviť na túto udalosť. Povedz dieťaťku: „Ukáž mi ako sa vrtíš a hýbeš“ a teraz „Buď pokojný“. Toto opakuj niekoľkokrát. Potom skús cvičenie ako ovládať dych. „ Keď napočítam do troch skús vydýchnuť..“ a podobne. Takto sa Ti podarí nájsť spôsob ako dieťa odpútať od samotného odberu a sústrediť sa na iné veci.


Rozptýlenie dieťatka

Dones mu na odber nejakú obľúbenú knihu, farbičky alebo hračku, ktorá ho dokáže rozptýliť. Ak na to zabudneš v odberovej miestnosti sú vyložené hračky a tak vyber z nich takú, ktorá by bola dieťatku blízka.


Je vhodné byť s dieťaťom pri odbere

Ak ide o odber krvi je vhodné aby dieťa malo pri sebe rodiča, ktorému dôveruje a ktorý ho vie upokojiť. Pri odbere moča je vhodnejšie aby dieťa malo súkromie.


Odber moča

Pred vymočením sa dieťatka do nádoby na vyšetrenie moča je potrebné aby bolo dostatočne hydratované. Ak je to potrebné dajt sa mu napiť. A v prípade, že sa nedokáže vymočiť skús nechať tiecť vodu v umývadle a chvíľu počkať. U väčšieho dieťaťa je vhodné, aby pri močení malo určité súkromie.

 

Nájdi na stránke
Vyhľadávanie
Online výsledky

Medy.sk na Facebooku Napíšte nám Lekársky blog Lekársky blog